Doğal Aksesuar Sertifikası

Aksesuarlar hayatımızda çok fazla öneme sahiptir. Hemen hepimiz farklı ürün gruplarında aksesuar ürünlerini kullanır durumdayız. Bu ürünlerin bizler ve doğa için ne kadar sağlıklı olduğu da merak edilen bir başka konudur. Özellikle insan sağlığı ve ekolojik denge için ürünlerin doğal ürün grubu içerisine girmesi gerekmektedir. Çevre için zararlı pek çok aksesuar ürünü varken, hem insan sağlığına zararsız, hem de doğa dostu olan çevresi doğal aksesuar ürünleri de üretilmektedir. Bu ürünlerin hangileri olduğunu üzerindeki etiketlerden anlayabiliriz. Üzerlerinde eko etiket bulunan aksesuar ürünleri doğal ambalaj sertifikası olan ürünlerdir ve bu ürünler çevre dostu ürünler grubuna girmektedir.

Pek çok ürün grubunda olduğu gibi aksesuar ürünlerinde de doğal sertifika uygulamaları söz konusudur. İlk olarak AB ülkelerinde başlatılan standart sertifika uygulamaları daha sonraki zamanlarda tüm dünyada kabul görmüştür. Gerek aksesuar, gerekse de diğer ürünlerin doğaya karşı zararsız olduklarını kanıtlayan bu belgeye doğal sertifika adı verilmektedir. Aksesuar ürünleri için de doğal aksesuar sertifikası uygulaması mevcuttur. Matel, plastik, ahşap, maden ve doğal taş gibi malzemelerden imal edilen aksesuarların doğal olup olmadığını anlamak için sertifikasına bakmanız yeterli olacaktır. Söz konusu sertifikası olan tüm ürünler doğa dostu çevreci ürünlerdir. Üretiminden kullanımına, yenilenebilir özelliklerinden geri dönüşüm kolaylığına kadar pek çok süreci kapsayan bir belgedir diyebiliriz.

Doğal Aksesuar Sertifikası Nedir?

Aksesuarlar farklı malzemelerden imal edilir ve içerikleri merak edilir. İçeriklerinde kullanılan malzemelerin belli oranda doğal olması çok önemlidir. Doğal malzemelerden üretildiği belgelenen ve kanıtlanan aksesuar ürünleri için doğal aksesuar sertifikası verilir. Üretici firmalar imal ettikleri aksesuar ürünleri için yetkili sertifika firmalarına başvuruda bulunabilirler. Başvuru sonucu yapılan bir dizi değerlendirmeler sonucunda ürünün doğal olup olmadığına karar verilir.

Özellikle küresel ısınma dünyanın geleceği için çok ciddi bir tehdit olmaya başlamıştır. Ekolojik dengenin bozulmasına ve küresel ısınmasının hız kazanmasına neden olan biz insanların hatalarıdır. Özellikle atıkların doğaya terk edilmesi ve geri dönüşümünün yapılamaması dünyanının hızla sonunu getirmektedir. Bu durum başta AB ülkelerinde olmak üzere tüm dünyada fark edilmiştir. Günümüzde ekolojik dengenin bozulmaması için daha ciddi bir çaba sarf edilmektedir. Farklı sektörlerde tüm üretici firmalar ürünlerin içeriklerinden sorumludur. Aksesuar üreticileri de doğaya zararlı üretim yapmama konusunda sorumlu firmalardır. Bunun için ürünleri için sertifika almaları gerekmektedir. Söz konusu sertifika süreçleri ile ilgili genel bilgileri yazımızın son kısmında bulabilirsiniz.

Doğal Aksesuar Sertifikası Belgelendirme Süreci

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi aksesuar ürün gruplarında doğal sertifika uygulamaları mevcuttur. Kullanılan malzeme, imalat, işçilik, kullanım ve geri dönüşüm süreçleri bu sertifika ile denetlenmektedir. Sertifika alımı ile ilgili süreç ise şu şekildedir.

İlk olarak söz konusu ürün için aksesuar firmasının resmi sertifika başvurusu gerekmektedir. Bu başvuru yetkili sertifika firmasına yapılmalıdır. Sertifika firması başvuru ile ilgili olarak ön değerlendirme yaparak başvurunun uygunluğunu kontrol eder. Uygun başvurular kabul edilir ve karşı firma ile doğal aksesuar sertifikası sözleşmesi imzalanır. Yapılan sözleşme ile birlikte firma sorumlulukları üstlenmiş olur. Sertifika sözleşmesi kapsamında numune ürün tedarik edilir ve sertifika firmasına teslim edilir. Firma da ürünü çeşitli test ve analizlerden geçirir. Yapılan test ve analizler rapor haline getirilerek onay sürecine sunulur. Onay aşamasında bu test ve analizler dikkate alınarak karar verilir. Uygun olan ürünler için doğal aksesuar sertifikası verilir. Üretici firma da söz konusu sertifika ile ürünün kullanım hakkını elde eder.

Ürün ve hizmetlerinin insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından Ekomark© Standardı kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayan firmalara, bu ürün ve hizmetlerinde Ekomark© Etiketi kullanmalarına izin verilmektedir.

Başvuru Yap

ECO Label, güçlü bir teknolojik altyapı, eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile çeşitli sektörlerde faaliyet gösterecek belgelendirme ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarına ve laboratuvarlara akreditasyon hizmeti vermektedir.

Ayrıntılı Bilgi