Doğal Giyim Sertifikası

Doğal sertifikalar hem ürün, hem de hizmetleri kapsamaktadır. Yetkili kuruluşlar tarafından verilen bu tür sertifikalar ürün ya da hizmetlerin doğaya zararsız olduğunun bir kanıtıdır. Sertifika almaya hak kazanan firmalar bu sertifikalarını kendi web sitelerinde ya da ürünlerin ambalajlarında eko etiket olarak tanımlarlar. Avrupa Birliği ülkelerinde başlayan sertifika uygulaması günümüzde hemen her ülkede uygulanmaktadır. Ülkemizde de eksiksiz bir şekilde uygulanan doğal sertifika ile doğanın korunması amaçlanmaktadır.

Doğal giyim sertifikası da tekstil ürünleri için verilmektedir. Ürünlerin doğaya verdikleri zararlar çok fazla olabilmektedir. Bu noktada yapılması gereken bu zararları minimum seviyeye indirmek olmalıdır. Bunun için de tüm ürün ve hizmetlerde doğal ürünler kullanılmalıdır. Özellikle tekstil ürünlerinde çok fazla kimyasal kullanılmaktadır. Bu da çevre ve doğa için ciddi tehdit anlamına gelmektedir. Tüketiciler de bu konuda duyarlı olmaları ve doğal olan ürünleri tercih etmeleri gerekmektedir. Ekolojik dengenin tüm canlılar için çok önemli olduğu düşünülürse doğal etikete sahip olan ürünlerin tercih edilmesi her bireyin görevidir. Ürünleri ayırt etmek ve doğal olanları seçebilmek için de doğal etikete ihtiyaç duyulmaktadır. Tekstil sektöründe uygulanan doğal giyim sertifikası ile doğal olan giyim ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Doğal Giyim Sertifikası Nedir?

Hazır giyim ve tekstil sektörü globalleşen dünyada karmaşık bir hal almıştır. Özellikle de Asya pazarında ciddi bir rekabetin yaşandığı söylenebilir. Yaşanan rekabet içerisinde kalitesiz ve doğaya zararlı olan ürünlerin üretimi çok fazla olmaktadır. Aynı şekilde rekabetin olumlu etkileri de çok fazladır. Doğal ürün kullanımına yönelik bilinç çok fazla artmıştır diyebiliriz. Hazır giyim ve tekstil sektöründe doğal ürünlerin Pazar payı artmıştır. Bu durum üretici firmalarında kayıtsız kalamayacak noktaya gelmesini sağlamıştır.

Tekstil ve hazır giyim firmaları doğal giyim sertifikası almak için yoğun çaba sarf etmeye başlamışlardır. Ürünlerin doğal bir şekilde üretildikleri, insana ve doğaya karşı zararlı olmadıklarını kanıtlamak için doğal giyim sertifikasına başvurular yapılmaktadır. Söz konusu sertifika giyim ürünlerinin doğaya karşı zararsız olduklarını kanıtlamaktadır. Üretim ve işgücü bakımından dünyanın en büyük sektörü olan tekstilde doğal üretim süreçlerine büyük ihtiyaç vardır. Özellikle küresel iklim değişiklikleri bu konuda devletleri, üretici firmaları ve bireyleri çok daha bilinçli bir noktaya taşımıştır. Doğal giyim sertifikasının alınması için gerekli olan süreçleri ise yazımızın son kısmında değiniyor olacağız.

Doğal Giyim Sertifikası Belgelendirme Süreci

Söz konusu sertifikaya sahip olmak için bazı süreçlerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması şarttır. Bir hazır giyim firması herhangi bir ürün için doğal giyim sertifikası almak istediğinde yetkili bir sertifika firmasına başvurması gerekmektedir. Resmi bir şekilde yapılan başvuru sonrasında ise sözleşme yapılması iki firma arasında zorunludur. Söz konusu sözleşme ile taraflar karşılıklı sorumluluklarını imza altına almış olacaktır.

Sözleşmenin yapılması ile birlikte nihai süreçte başlamış olur. Sertifika sürecinde en önemli aşama numune ürünün teslim edilmesidir. İlgili firma tarafından numune ürünün teslim edilmesinden hemen sonra çalışmalara başlanır. Bu çalışmalar kapsamında numune ürünün testleri ve analizleri eksiksiz bir şekilde yapılır. Bu testler titiz bir şekilde ve eksiksiz olarak sonuçlandırılır. Elde edilen sonuçlar ise rapor haline getirilerek onay aşamasına suulur. Onay süreci ise belgelendirme ve sertifika işlemlerinde son aşamadır. Bu aşamada elde edilen sonuçlar doğrultusunda karar verilir. Değerlendirme ile ilgili ürün için doğal giyim sertifikası verilmiş olur. Sertifikayı alan firma ise ürününü eko etiket ile pazarlayabilir. Her türlü tanıtım, reklam, pazarlama ve kullanım hakkını da almış olur.

Ürün ve hizmetlerinin insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından Ekomark© Standardı kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayan firmalara, bu ürün ve hizmetlerinde Ekomark© Etiketi kullanmalarına izin verilmektedir.

Başvuru Yap

ECO Label, güçlü bir teknolojik altyapı, eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile çeşitli sektörlerde faaliyet gösterecek belgelendirme ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarına ve laboratuvarlara akreditasyon hizmeti vermektedir.

Ayrıntılı Bilgi