Doğal Su Ürünleri Sertifikası

Doğal ürün kullanımı konusunda artan bir bilinç söz konusudur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem insana, hem de doğaya zararlı olmayan ürünlerin üretilmesi konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar içerisinde en önemlisi doğal sertifika uygulamalarıdır diyebiliriz. Değişik ürün grupları için doğal sertifika uygulaması mevcuttur. Su ürünleri için de doğal su ürünleri sertifikası uygulanmaktadır.

Doğal su ürünleri sertifikası ile kullanılan suyun nitelik analizleri yapılır. Kirlenme ve doğaya zararlı bileşenlerin tespit edilmesi durumunda üretime izin verilmez. Doğal su ürünleri üretimi yapan firmalar doğal kirlilik alanları ya da kirli akarsu yataklarında tesis kurmamalıdır. Aksi halde doğal su ürünleri sertifikası alması mümkün değildir. Bir diğer önemli husus da üretim için alınacak su kaynağıdır. Suyun alınması ile ekolojik dengenin bozulmamasına özen gösterilmelidir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda da doğal su ürünleri sertifikası verilmemektedir.

Doğal Su Ürünleri Sertifikası Nedir?

Doğal su ürünleri yetiştiricilerinin üretim aşamaları, ürünleri ve ambalaj süreçleri doğaya zararlı olmayacak şekilde organize edilmelidir. Tüm bu süreçlerin belgelendirmesi de doğal su ürünleri sertifikası ile mümkündür. Tüketilen su ürünlerinin doğal olup olmadığını bu sertifika ile anlamamız mümkündür. Üzerinde doğal su ürünleri sertifikası bulunan tüm su ürünleri doğaldır. İmalat süreçlerinde herhangi bir problem söz konusu değildir. Kullanımı ya da ürünlerin geri dönüşümünde doğaya zararlı olabilecek herhangi bir bileşen söz konusu değildir.

Organik su ürünlerinin üretiminde organik şartlarına uygun hareket edilmesi söz konusu sertifikanın önemli kriterlerinden biridir. Su ürünlerinin beslenmesinde de organik yem ve yiyecekler mutlaka tercih edilmelidir. Kullanılan yem ve yiyecekler canlılar için zararsız olmasının yanında atıklarının da doğa için zararsız olması istenmektedir. Tüm bu kriterler sertifika süreçlerinde kontrol edilir. Yapılan kontrollerde standartları karşılayan firma ve ürünler için doğal su ürünleri sertifikası verilir.

Organik yani doğal su ürünlerin yetiştirilmesinde destekleyici sentetik ürünlerin kullanımına izin verilmemektedir. Sentetik ürünler hem canlı, hem de doğa için risklidir. Üretici firmalar güncel her türlü kaydı tutmak zorundadır. Bu kayıtlar sertifika kuruluşu tarafından denetlenmektedir. Doğal olarak yetiştirilen su ürünlerinin gerek yakalanmasında, gerekse de kesilmesinde yine doğal yöntemler uygulanmalıdır. Aksi halde sertifika standartları yerine getirilmemiş olacaktır. Üretim tesislerinde mevcut olan anaçların her yıl en az yüzde 20’si yenilenmek zorundadır.

Doğal Su Ürünleri Sertifikası Belgelendirme Süreci

Doğal su ürünleri yetiştiricilerin alması gereken doğal su ürünleri sertifikası için pek çok şartın yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartların tamamı sertifika standartlarında belirlenmiştir. Söz konusu standartlar ürün gruplarına göre farklılık göstermektedir. Genel hatlarıyla doğal su ürünleri sertifikası belgelendirme süreçleri şu şekildedir.

İlk olarak ürünle ilgili olarak sertifka başvurusu yapılmak zorundadır. Bu başvuruyu doğal su ürünleri firması yapmalıdır. Başvurunun yapılması ile birlikte ön inceleme yapılmaktadır. Sertifika firmasının yapacağı ön inceleme sonucu sertifikalandırma süreci de başlamış olacaktır. Bu aşamadan sonra karşı firma ile bir sözleşme imzalanır. Doğal su ürünleri sertifikası sözleşmesi ile taraflar sorumluluklarını kabul etmiş sayılır. Sözleşmenin imzalanması ile birlikte ilgili firmadan numune ürün talep edilir. Firma numune ürünü sertifika firmasına belirtilen şekilde teslim etmek zorundadır. Numunenin teslim edilmesiyle birlikte test ve analiz aşamasına geçilir. Numune ürün üzerinde yapılan analizler değerlendirmeye alınır. Bunun yanında üretim tesislerinde de kapsamlı incelemeler bu süreçte yapılmaktadır. Tüm bu inceleme ve değerlendirmeler sonucu ilgili firma için doğal su ürünleri sertifikası verilmektedir.

Ürün ve hizmetlerinin insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından Ekomark© Standardı kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayan firmalara, bu ürün ve hizmetlerinde Ekomark© Etiketi kullanmalarına izin verilmektedir.

Başvuru Yap

ECO Label, güçlü bir teknolojik altyapı, eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile çeşitli sektörlerde faaliyet gösterecek belgelendirme ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarına ve laboratuvarlara akreditasyon hizmeti vermektedir.

Ayrıntılı Bilgi