Organiğin Önemi

Organiğin önemi hakkında bilmemiz gereken çok şey bulunmaktadır. Dünyada yaşayan her bir canlı için organiğin önemi çok fazladır. Daha temiz, daha sağlıklı ve daha çevreci bir dünyada yaşamak için herkesin bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesi gerekmektedir. Yapılan pek çok bilimsel araştırma ve raporda dünyanın hızla kirlendiği, ekolojik dengenin bozulduğu, küresel ısınmanın arttığı ve dünyanın hızla sonunun geldiği anlatılmaktadır. Bunun temel nedeni olarak biz insanların doğayı yeteri kadar korumamasıdır diyebiliriz. Dünyanın hızla kirleniyor olmasında çevreci politikalara çok geç geçilmesi etkili olmuştur.

Organik Nedir?

Organik kelime anlamı olarak doğal ve sadelik anlamına gelmektedir. Günümüzde organik denilince başta tarım ürünleri olmak üzere tekstil, kozmetik, kimyasal ve bunun gibi çeşitli sektörel ürünlerin doğal yöntemlerle üretilmesi anlamına gelmektedir. Üretiminde hiçbir kimyasal hammadde kullanılmayan, tüm üretim süreçleri denetlenen ve çevreci yöntemlerle üretimi yapılan ürünlere organik adı verilmektedir. Organik ürünlerde tüm süreçler kontrol ve denetim altında tutulmaktadır. Doğal kaynaklara hiçbir şekilde zarar verilmemektedir. Ürünlerin geri dönüşümü çok daha kolay ve kısa olmaktadır.

Organik Üretim Nedir?

Organik üretim pek çok farklı sektörde uygulanmaya başlanmıştır. Başlarda yalnızca tarım ve hayvancılık alanında uygulanan bu yöntem daha sonraları genişlemiştir. Özellikle organik pamuk üretiminin artmasıyla organik tekstil, kozmetik ve organik kimyasal üretimi artmıştır. Genel anlamda organik üretimi şu şekilde tanımlayabiliriz. Üretim formulünde doğaya ve ekolojik dengeye zarar veren hiçbir hammadde kullanılmayan ürünlere organik üretim adı verilmektedir. Organik üretimde tüm üretim süreçleri denetlenmektedir. Üretim süreçlerinde tamamen standartlar uygulanmaktadır. Standart dışını çıkılmadan ve doğaya zarar vermeden ürünler üretilmektedir.

Organik Tarım

Organik denilince akla ilk gelen şüphesiz tarımdır. Tarım alanında organik üretim çok fazladır. Genel olarak doğal kaynaklara zarar vermeden ve tamamen doğal gübreler kullanılarak yapılan üretimdir. Organik tarım üretiminde araziler özenle seçilmektedir. Dere ve akarsu yataklarına zarar vermeyen bölgeler tercih edilmektedir. Bunun yanında üretim süreçlerinde tamamen doğal tohumlar kullanılmaktadır. Daha sonrasında kimyasal hiçbir gübre ve ilaç kullanılmamaktadır. Tamamen doğal olan gübre ve ilaçlarla üretim yapılmaktadır. Bunun yanında tüm üretim süreçleri denetlenmektedir.

Organik Ürün Nasıl Anlaşılır?

Organik ürün nasıl anlaşılır merak edilen en önemli konudur. Çarşı pazar dolaştığımızda organik adı altında satılan pek çok ürün vardır. Bir ürünün organik olup olmadığını anlamak aslında zor değildir. Normal şartlarda gerçekten organşk standartlara göre üretilmiş olan ürünler organik ürün sertifikasına sahiptir. Tüm bu ürünler özel ambalajı ile satılmakta ve üzerinde hem bakanlık, hem de sertifikası kuruluşunun etiketi olmak zorundadır. Organik ürün alırken siz de üzerindeki etiketlere bakabilirsiniz.

Organik Ürün Sertifikası

Organik üretim yapan firmalar ürünleri için organik ürün sertifikası alabilir. Tarım, kozmetik, tekstil, kimyasal gibi ürünler için sertifika başvurusu yapılabilir. Bir firmanın üretmiş olduğu ürünleri için sertifika alması kapsamlı bir süreç gerektir. Organik ürün sertifikası süreçlerinden kısaca bahsedelim istiyoruz.

Bir firma ürünleri için sertifika almak istediğinde öncelikle organik ürün sertifikası başvurusunda bulunması gerekmektedir. Daha sonra yetkili sertifika firması ile sözleşme imzalamalıdır. Sözleşmenin imzalanması ile birlikte numune ürün teslim etmesi şarttır. Numune ürünün detaylı bir şekilde test ve analizlerinin yapılması şarttır. Bunun sonrasında ise gerekli standartları sağlayan firma ve ürün için organik ürün sertifikası verilmektedir. Sertifika alan firmalar ürünlerinin her türlü pazarlama, tanıtım, dağıtım ve satışını yapabilmektedir. Ülkemizde organik üretim konusunda çeşitli devlet teşvikleri uygulanmakta ve üretim hızla artmaktadır.

Ürün ve hizmetlerinin insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından Ekomark© Standardı kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayan firmalara, bu ürün ve hizmetlerinde Ekomark© Etiketi kullanmalarına izin verilmektedir.

Başvuru Yap

ECO Label, güçlü bir teknolojik altyapı, eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile çeşitli sektörlerde faaliyet gösterecek belgelendirme ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarına ve laboratuvarlara akreditasyon hizmeti vermektedir.

Ayrıntılı Bilgi