Organik Ambalaj Sertifikası

Çevre bilinci özellikle 1980’li yılların başından itibaren tüm dünyada artmıştır. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada çevre bilinci oluşmuştur. Çevre blincinin oluşmasında küresel ısınmanın çok ciddi seviyelere ulaşması etkili olmuştur. Sanayileşme ile birlikte çevre kirliliğinin artması, küresel ısınma, buzulların erimesi, ozon tabakasının delinmesi, doğal afetlerin çoğalması ve çeşitli sağlık sorunlarının baş göstermesi çevre bilincinin oluşmasında etkili olmuştur.

Doğayı ve çevreyi kirletmeyerek ekolojik dengeyi korumak bu tür sertifikaların temel amacıdır. Özellikle ambalaj malzemelerinin geri dönüşümlerinin çok zor olduğunu biliyoruz. Eko etiket uygulaması ile geri dönüşümü daha kolay olan ambalaj ürünlerinin üretimi teşvik edilmektedir. Genel anlamda bakıldığında çevre etiketi uygulamalarında ambalaj ürünlerine yönelik herhangi bir ürün ya da standart söz konusu değildir. Ekomark gibi sertifikasyon firmaları tarım, tekstil, kozmetik gibi organik ürünlerin ambalajlarının da doğal olmasını istemektedir. Bu tür ürünler için verilen sertifikalarda önemli kriterlerden biri de ürünün ambalajının doğal olmasıdır.

Organik Ambalaj Sertifikası Nedir?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi organik sertifika uygulamalarında ambalaj ürünleri bulunmamaktadır. Organik sertifika uygulamaları tarımsal gıda ürünleri, tekstil, kimyasal, kozmetik gibi sektörlerde uygulanmaktadır. Tüm bu sektörlerde üretilen organik ürünlerin ambalajlanarak tüketiciye ulaştırılması zorunludur. Tam da bu noktada eko etiket standartları devreye girmektedir. Ekomark gibi uluslararası sertifikasyon firmalarının vermiş oldukları sertifikaların kriterleri yalnızca ürünün formülünü kapsamamaktadır. Bu sertifika kriterleri içerisinde paketleme ve ambalajlama aşamaları da bulunmaktadır. Organik ambalaj sertifikası da ürünün ambalajının insana ve doğaya zararlı olmayacak şekilde üretilmesine hedeflemektedir.

Ambalaj ürünleri karton, plastik ya da naylon gibi maddelerden imal edilmektedir. Bu ürünlerin her biri doğa ve çevre için ciddi tehdittir. Özellikle naylon ve plastik atıkların doğaya verdiği zarar çok ciddidir. Ekolojik dengeyi bozan en önemli unsurların başında bilinçsiz bir şekilde doğaya terk edilen ambalaj ürünleri gelmektedir. Naylon ve plastik gibi ambalajların insan sağlığına da uzun vadede çok ciddi zararları olabilmektedir. Özellikle kansolojen etkilerinden dolayı bu tür ambalajlı ürünlerin kullanımı tavsiye edilmemektedir. Eko etiket uygulamaları ile satın aldığınız organik ürünlerin ambalajları da sertifikalı olmaktadır. Hem insan, hem de çevre için zararsızdır diyebiliriz.

Organik Ambalaj Sertifikası Nasıl Alınır?

Organik ambalaj sertifikası nasıl alınır diye merak edenler olabilir. Gıda, tekstil, kozmetik ya da benzer ürünler için organik sertifika başvurusu yapacak olan firmalar ambalaj ürünlerinin de doğal bir şekilde üretildiğini kontrol etmeleri gerekmektedir. Uluslararası sertifikasyon firmaları sertifika verdikleri tüm ürünlerin ambalajlarını da kontrol etmektedirler. Organik ve ekolojik ambalaj malzemesi üretimi yapan firmaların tercih edilmesi bu noktada önemlidir. Eko ambalaj standartları daha küçük boyutta ambalaj tasarımlarını, ürün ile ambalaj oranının azaltılması, ürün miktarının düşürülmesi gibi sonuçları kapsamaktadır.

Organik ve eko ambalaj üretimi yapan firmaları bu ürünler için de organik ambalaj sertifikası alabilmektedir. Bunun için yapması gereken standartlar çerçevesinde üretim yapmak ve yetkili olan uluslararası sertifikasyon firmasına başvurmaktır. Ülkemizde Ekomark gibi yetkili kuruluşlara başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru sonrasında sertifikasyon firması ile üretici firma arasında organik ambalaj sertifikası sözleşmesi imzalanmaktadır. Numune ürünün teslim edilmesi, ürünün uygun şartlarda analiz edilmesi ve karar verilmesi ile sertifikasyon süreci tamamlanmış olacaktır. Tüm bu uygulama ve sertifikaların temel amacı ekolojik dengeyi korumaktır. Son dönemde hızla bozulan eko sistem bu uygulamalar sayesinde biraz olsun düzelmeye başlamıştır. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere hemen her ülkede eko etiket uygulamaları devam etmektedir.

Ürün ve hizmetlerinin insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından Ekomark© Standardı kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayan firmalara, bu ürün ve hizmetlerinde Ekomark© Etiketi kullanmalarına izin verilmektedir.

Başvuru Yap

ECO Label, güçlü bir teknolojik altyapı, eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile çeşitli sektörlerde faaliyet gösterecek belgelendirme ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarına ve laboratuvarlara akreditasyon hizmeti vermektedir.

Ayrıntılı Bilgi