Organik Deterjan Sertifikası

Ülkemiz Avrupa Birliğine katılmak amacı ile yasal düzenlemeler yapılmaz zorunda kalınmaktadır. Avrupa Birliğine uygunluk sağlamak amacı ile düzenlemeler şart haline gelmiştir. Bu düzenlemeler üzerinde ise eko etiket sistemi kullanılmaktadır. Avrupa Birliği grubunda bulunan ülkeler 1992 yılında yapılmaya başlanmıştır. Bu durumlar doğrultusunda hiç hız kesmeden çalışmalar gerçekleşmeye başlanmıştır. Düzenleme kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bu görev verilmiştir. Bu konu hususunda bakanlık tarafından Çevre Etiketi Şubesi kurulmuştur.

Ülkemiz tarafından bu çalışmalar henüz tamamlanmamış durumdadır. Tamamlanmadığı için Avrupa Birliği tarafından sunulan etiket kullanılamamaktadır. Bu etiket çiçek logosudur. ECOmark kurulduğu andan itibaren ülkemizde yer alan koşullar göz önünde bulundurularak ECOmark sertifikasyonu ortaya çıkmıştır. Bu standartların talebi söz konusu olduğunda ECOmark etiketi kullanılabilinmektedir. Kurumumuz yabancı bir akreditasyon tarafından yetki alınmış bir durumdadır. Avrupa Birliği tarafından tespit edilmiş ürünler içinde temizlik ürünleri bulunmaktadır. İçerisinde kimyasal bulunan temizlik ürünleri ECOmark standardı kapsamı önemli olmaktadır. ECOmark sertifikasyonu alanı beşe ayrılmaktadır.

Bu kategoriler şu şekildedir;

Genel temizleyiciler
Ürün grubu kapsamında zemin ya da duvar gibi yerleri günlük olarak temizlik amacı olarak kullanılmaktadır. Evlerde, ofislerde kısacası tüm yaşam alanlarında kullanılan ürünler bulunmaktadır. Pencere temizliğinde kullanılan ürünlerde bu kapsamda yer almaktadır. Bahsetmek olduğumuz temizleyiciler mutfak, banyo gibi her alanda kullanıma uygun olmaktadır.

Bulaşık makinesi ürünleri
Nerdeyse tüm evlerde bulunulan bulaşık makinelerinde kullanılan bulaşık deterjanları ve durulama temizlik ürünleri bu kategori de yer almaktadır. Ticari bulaşık deterjanları da bu alana girmeye başlamıştır.

Çamaşır deterjanı ürünleri
Bu ürünler kendi arasında toz, sıvı ve diğer çeşitler olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Özellikle tekstil sektörünün olmazsa olmazı haline gelen çamaşır dükkânlarında kullanılan deterjan çeşitleri de bu grupta yer alır. Fakat halı ya da mobilya temizliğinde kullanılan deterjanlar bu grup içerisinde değildir.

Kişisel temizlik ürünleri
Sabunun yanı sıra saç temizleyiciler bu grup içerisinde yer alır. Saç kremi de bu grubun ürünler, arasında yer alır. Profesyonel olarak kullanılmaktadır. Anti bakteriyel ürünler bu grup içerisine girmemektedir.

Eco Standardı
Doğayı korumak amacı ile gerçekleştirilen bir standarttır. Doğayı korumak amacı ile bilinçlendirme oluşması sonucunda gerekli çevreye uygun ürünlerin tercih edilmesi durumudur. Doğaya karşı verilen önemi belirten bir uygulama olmaktadır. Kurulmuş olan bu ECOmark tamamen çevreyi prensip bilerek bu konu kapsamından ECO standardının oluşmasına karar vermiştir. ECOmark etiketi bulunan ürünler sağlığa ve çevreye karşı hizmet ürünleri oluşturmaktadır. ECOmark standartlarına göre doğa etiketi almak zorunlu değildir fakat bu uygulama kullanıcıların çevreye duyarlı ürünlere yönelmesini sağlamaktadır. ECOmark etiketi kullanan ürünler üzerinde etiket bulunması rekabet açısından büyük bir avantaj haline gelmiş durumdadır.

Günümüzde sadece Avrupa ülkelerinde değil bugün pek çok ülkede tercih edilerek çok sayıda çevre etiketi kullanılmaktadır. ECOmark standardının amacı Avrupa Birliği ülkelerine dağıtılma ve tüketme amacı ile gönderilmiş ürünler için geçerli bir husus olmaktadır.

ECOmark standardı insan sağlığına aykırı hiçbir ürünü tercih etmeyerek insan sağlığı alanında kullanılan tıbbi ürünler asla hayvan sağlığı alanında kullanılamaz, buna izin verilmemektedir. ECOmark belgesi almak isteyen kişilerin başvuru yaptıktan sonra bir adet ön çalışma yapması gereklidir. Bu belgelendirme kapsamında ISO 14024 çevre etiketleri, beyanları ile birlikte çeşitli prensipler ve standartlar doğrultusunda ürün grubu hakkında detaylı bir değerlendirme gerçekleştirilir. Etiket isteyen ürünler ve ürün grupları için doğrulama gerçekleştirilerek ürünün hangi grup içerisinde yer alacağına dair kararlar verilerek belirlemeler yapılmaktadır.

Ürün ve hizmetlerinin insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından Ekomark© Standardı kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayan firmalara, bu ürün ve hizmetlerinde Ekomark© Etiketi kullanmalarına izin verilmektedir.

Başvuru Yap

ECO Label, güçlü bir teknolojik altyapı, eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile çeşitli sektörlerde faaliyet gösterecek belgelendirme ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarına ve laboratuvarlara akreditasyon hizmeti vermektedir.

Ayrıntılı Bilgi