Organik Ürün Kriterleri

Gıda güvenliği ile alakalı birçok tüketici işinin ehli olmayan kişilerin yazılı ve görsel basında verdiği demeçler sebebiyle kafa karışıklığı yaşıyor. Kendini gıda ve beslenme uzmanı olarak tanıtan farklı kimlikler insanlara organik olmayan ürünleri bile organik olarak tanıtıyor. Şu bilgiyi özellikle anlatmakta fayda vardır. Üzerinde doğal yazan ya da muhteviyatında el değmeden üretildiği iddia edilen ürünlerin hepsi organik ürün değildir. Bir ürünü gerçek manada organik sıfatı ile anmak ve değerlendirmek için farklı kıyas ve kıstaslar bulunmaktadır.

Güvenli gıda deyince akla insan sağlığı konusunda risk oluşturmayan gıdalar geliyor. Güvenli gıda kapsamında yer alan ürünlerin hepsi kaliteli anlamına gelmediği gibi her doğal üründe güvenli gıda kapsamına giremiyor. Güvenli gıda tanımına temel oluşturacak ve bu tanımı tam olarak hak eden gıdalar sadece Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış organik gıdalardır. Bunun dışında farklı gıdaları tüketen bireylerin bu konuda bütünüyle bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Doğal ürün hiçbir işleme maruz kalmadan tüketilen ürünlerdir. Ancak organik ürün üretim hattında birçok ekolojik ve güvenilir aynı zamanda yönetmeliğe uygun işlemden geçer. Bu yüzden iki kavramın birbiri ile karıştırılmaması gerekiyor. Ürünlerin organik olduğunu anlamak adına organik ürünlerde aranması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Organik ürün tarlaya ekilen tohumdan başlayarak tüketiciye ulaşana kadar baştan sona birtakım yasal prosedürlerden geçer. Eğer herhangi bir aksaklık çıkmadan yetkililer tarafından ürün onay alırsa organik ürün olarak işaretlenebilir.
  • Organik ürünler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yetki verdiği sertifikasyon kuruluşları tarafından belgelenen sertifikalı ürünlerdir. Sertifikası bulunmayan ürünler organik ürün sayılamaz.
  • Organik ürünler üretilirken insan ve çevreye dost herhangi bir zararı bulunmayan tarım ilaçları kullanılır.
  • Organik ürün lezzeti, kokusu ve aroması ile kendini belli eder. Diğer ürünler ile kıyaslama yapılırsa bu fark kolaylıkla anlaşılabilir.
  • Organik gıdaların paketlenmesi ve ambalajlanmasında da bazı yasal maddeler gözetilerek işlem yapılır. Organik ürünlerin paketlerinin de geri dönüştürülebilir, doğaya dost ve insan sağlığına uygun olması gerekir.
  • Organik gıda üretilecek tarlada en az 2 yıl olmak üzere hiçbir şekilde tarım ilacı bulunmaması gerekiyor. Zaten tarladan alınan toprak numuneleri ve gerekli analizler ile bu durum netlik kazanıyor. Organik ürün yetiştirilecek tarla onay alırsa bu tarlada yetiştirilen ürünler organik adını alabiliyor.
  • Doğanın sunduğu tüm serbestlik ve sağlık koşulları organik üretime temel oluşuyor. Bu açıyla bakılırsa kontrollü olarak serbest gezebilen, yapay ışık olmadan yetiştirilen ve organik tarlanın ürünü ile beslenen hayvandan elde edilen süt, yumurta ve diğer hayvansal gıdalar organik ürün kapsamına giriyor.
  • Organik ürün sadece gıdadan ibaret olmadığından dolayı tekstil ürünlerinin de organik olup olmadığını anlamak için uluslararası kuruluşlar tarafından verilen bazı sertifikalara sahip olması gerekiyor.

Avrupa Devletlerinin Organik Ürünlere Genel Bakışı ve Ürün Kriterleri

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın yaptığı açıklamalara göre birçok Avrupa devleti organik ürünleri hem kendi yerel pazarından hem de uluslararası pazarlardan satın alıyor ve kullanıyor. Özellikle birçok tüketici kampanyaları organik ürün konusunda farkındalık yaratarak halkı bilinçlendirmeye çalışıyor. Tüketiciler aynı üründen birini seçerken organik olanı daha çok tercih ediyor. Özellikle İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkeler yapılan teşviklerle organik tarıma yönlendiriliyor.

Avrupa devletleri bir ürünü kendi ülkelerinin yetkileri tarafından onaylanmış ve belgelendirilmiş olması koşuluyla organik olarak nitelendiriyor. Özetle organik ürün üzerinde yer alan bu belge ürünün organik ürün olduğuna dair tüm emareleri tüketiciye sunuyor. Avrupa devletlerinde 7’den 70’e her insan alışveriş yaparken en az bir organik ürün almadan alışverişini tamamlamıyor. Kısacası organik ürünler yabancı devletler tarafından da büyük ilgi görüyor.

Ürün ve hizmetlerinin insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından Ekomark© Standardı kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayan firmalara, bu ürün ve hizmetlerinde Ekomark© Etiketi kullanmalarına izin verilmektedir.

Başvuru Yap

ECO Label, güçlü bir teknolojik altyapı, eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile çeşitli sektörlerde faaliyet gösterecek belgelendirme ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarına ve laboratuvarlara akreditasyon hizmeti vermektedir.

Ayrıntılı Bilgi