Organik Ürün ve EcoMark

2010 senesinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı kapsamında sunulan organik tarımın gerçekleşmesine yönelik bazı esaslar belirlenmiştir. Belirlenen esaslara göre organik tarım işlemleri uygun bir şekilde üretilen mamul durumunda sayılana sertifikalı ürünlere verilen addır. Üretim esnasında hormon gibi olumsuz durumlar söz konusu olmasa da suni tarzı gübreler kullanılmış olma ihtimali bulunuyor. Kullanılan bu gübre gibi durumlar ise organiklik durumunun aksi olmaktadır. Organik olan tüm ürünler besin değerleri açısından zengindir. Organik ürünlerde eğer Ecomark sertifikasyonu bulunmuyor ise bu ürüne güvenilmemelidir. Organik ürün belgesi olarak çevreye uygun bir yöntem ile üretilen mamullerin incelenerek gerekli belgelerin yapıldığı bir sistem olmaktadır.

Organik tarım ürünleri günümüzde çok ilgi görerek talep haline gelmiş durumdadır. Üstelik bu organik tarım pazarı gün geçtikçe hızlı bir şekilde büyüme gerçekleştirmektedir. Organik tarım gerçekleştirilirken üretim esnasında kullanılmış sentetik maddelerin kimyasal olarak kullanılmasına karşın bazı sınırlama çalışmaları yürütmeye başlamıştır. Genel tarım ürünleri olarak kullanılan yöntemler arasında tarımsal bir yönetim gerçekleştirilmektedir. Bu durum kapsamında çevre kirliliği gibi durular sonucunda bir takım olumsuzluklar meydana gelmektedir. Bu durumlar kapsamında doğal çevreye karşı olumsuzluklar meydana gelerek büyük zararlara neden olmaktadır. Bu konular karşısında doğal dengede bozulmaması ve canlıların sağlıklarına karşın herhangi bir tehdit durumumu oluşmamasına karşı üretime ayrı bir önem verilmiştir. Tüm bunlar kapsamında organik yani çevreyle ilgili tarımın yeri oldukça büyük olmaktadır. Gerçekleştirilmiş sistemde tamamen bunlar doğrultusunda oluşturulmaktadır. Gıda Tarım Örgütü yani FAO ile birlikte AB tarafından da kabul edilerek ortaya çıkan bir üretim şekli olarak biliniyor. Organik tarım aynı zamanda ekolojik tarım ya da biyolojik tanım adları ile de bilinmektedir. Özetleyecek olunur ise tarım konusunda oluşturulan hedeflere ulaşmak amacı ile alternatif bir seçenek tasarımıdır.

Uygun ve doğru üretim gerçekleştirildiği takdirde çevremizde meydana gelen olumsuzluklara karşı bilinçlendirme söz konusudur. Organik tarım alanında gerçekleştirilen yöntemler kullanılarak gerekli kontroller başarı ile sonuçlanmaktadır. Türkiye’de bulunan tüm durumlar söz konusu olduğu takdirde ECOmark yani ekolojik ürün standardı karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bu belgelendirme projeleri ile birlikte ECOmark üretim standartları ve ECOmark etiketleri kullanılan ürünler ile halkın bu ürünlere daha çok talep göstermesi sağlanmaktadır. ECOmark sertifikasyonu olarak Avrupa Birliği hususlarına ve bu birliğe üye ülkelere yollanacak ürünler ile kullanıcılar için güven ortamı oluşturulması planlanmaktadır.

ECOmark Ve Organik Üretim Faydaları Nelerdir?

Ekolojik anlamda başarılı olmayı amaçlayarak bu kapsamda gerçekleştirilen organik tarıma başlama ve ilerleme süreçleri için gerekli olan faktörler, ürün çeşitliliği gibi hususlar üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedir. Organik tarım sonucunda oluşan Pazar ortamı ile birlikte bir büyüme elde edilmiştir. Gerçekleşen bu büyüme ile birlikte organik tarım gelişmeleri büyük ölçüde hız kazanmıştır. Organik tarıma yönlenilmesi sağlanmış hatta marketlerde dahi organik tarım ürünlerine yer verilmeye başlanmıştır. Ülkemizde gerçekleştirilen ve adını sıkça duyuran ECOmark çalışmaları ile farklı birçok fayda ortamı söz konusu olmuştur.

ECOmark sertifikasyonu kapsamında üretilen tarım ürünlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi, çevre konusunda oluşan olumsuzlukların en aza indirilmesi, üretilen ürünlerin tamamen doğallık faktörlerinde olması, gerçekleştirilen paketleme işlemlerinde çevreye zarar durumunun yok edilmesi ve son olarak belgeleri kapsamında kaliteli işlemler gerçekleştirmesi gibi pek çok faydası söz konusudur.

Organik tarım için gerekli olan esaslar kapsamında gerekli yasa ve kanunlar bildirilmiştir. Bu düzenlemelerin temel amacı ise tüm hakları ve konuları güvence altında bırakmak ve doğal çevreyi korumak ECOmark çalışmalarına bu alanda devam etmektedir.

Ürün ve hizmetlerinin insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından Ekomark© Standardı kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayan firmalara, bu ürün ve hizmetlerinde Ekomark© Etiketi kullanmalarına izin verilmektedir.

Başvuru Yap

ECO Label, güçlü bir teknolojik altyapı, eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile çeşitli sektörlerde faaliyet gösterecek belgelendirme ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarına ve laboratuvarlara akreditasyon hizmeti vermektedir.

Ayrıntılı Bilgi