Organik Ürünlere Nasıl Ulaşılır?

Hızla artan insan nüfusu sebebiyle gıda yetiştirmek, kârlılığı yükseltmek ve herkese yeteri kadar ürün ve hizmet sunmak gibi sebeplerden dolayı gıda üretiminde her geçen yıl daha fazla hormon takviyeli suni gübrelere ve farklı kimyasal zirai ilaçlara başvurulmaktadır. Bu tarz seri üretim adı altında üretilen gıdalar insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu yüzden insanlar hem kendi sağlığını korumak hem de ailesinin sağlığını korumak için organik ürün arayışına girmiştir.

Organik ürünleri kokusu, tadı ve rayihası diğer doğal olmayan ürünlerden farklı olduğundan tüketiciler organik ürünlere daha fazla rağbet eder hale gelmiştir. Organik gıdaları insan bir kez denediği vakit diğer suni gıdalardan vazgeçmektedir ve organik ürün satın almak için bu ürünleri satan yerleri keşfedip sürekli o yerlerden alışveriş yapmaktadır. Aynı zamanda organik ürünlerin daha besleyici olması sebebiyle organik gıdalar ön planda tutulmaktadır.

Eski zamanlarda organik ürünlere ulaşmak insanı epey bir zorlamaktaydı. İnsanlar organik domates, salatalık, yumurta ve buna benzer organik gıdaları satın almak için Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna gitmek mecburiyetinde kalıyordu. Günümüzde ise durum değişti ve organik pazarlar Türkiye’nin her bir köşesinde kendine yer buldu. İnsanlar artık organik ürünü istediği yerden satın alabiliyor. Organik pazarlar her semtte bulunuyor. İnsanlar isterse de oturduğu yerden kendi bilgisayarından organik gıda satan ticaret sitelerinden de alışveriş yapabiliyorlar.

Organik ürün tabiki sadece gıda ürünlerinden, meyve ve sebzelerden oluşmuyor. Örneğin, kişisel temizlik ürünleri, organik çamaşır ve bulaşık deterjanları, organik kumaşla dokunan kıyafetler gibi ürünler de organik sınıfına giriyor. Organik ürün satan dükkânlarda, pazarlarda ve web sitelerinde bu tarz ürünlere de ulaşmak mümkün olabiliyor.

Organik Ürün Satışı Yapan Mekanlar

1)Feriköy Organik Pazarı

2006 yılından beri faaliyet gösteren Feriköy organik pazarı Cumartesi günleri kuruluyor. Feriköy pazarına 800 adet çiftlikten 200’den fazla çeşit organik ürün getiriliyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen insanlar bu pazara uğramadan gitmiyor.

2)Kırkambar

Merkezi İstanbul Beşiktaş’ta olan bu organik dükkan yaklaşık 10 yıldır bir çift tarafından işletiliyor. IMO sertifikalı organik ürün satılan bu yerde 700 çeşit organik ürün bulunuyor. Özellikle Kırkambar ’da kişisel bakım malzemeleri ile organik kış çayları büyük ilgi görüyor.

3)Agrofood

Ankara’da kurulmuş olan Agrofood 15 yıldır insanlara organik ürün hizmeti veriyor. Arjantin caddesinde bulunan organik markette süt ürünleri, kefir, yoğurt, meyve suyu, zeytinyağı, kuru meyveler, pirinç, bal ve buna benzer birçok organik ürün satılıyor.

4)Ökotek

İlk mağazası 1994 yılından İstanbul Bakırköy’de açılan işletmenin yeni yeri Yeşilköy’de bulunuyor.2008 yılının kadın girişimcisi olarak seçilen işletme sahibi organik saç bakım ürünlerinden organik kozmetik ürünlerine kadar birçok ürün satıyor. Ökotek organik marketin İzmir, Adana, Diyarbakır, Samsun, Malatya, Şanlıurfa ve Van’da şubeleri bulunuyor.

5)City Farm

İstanbul İstinye Park ve Feneryolu Sabit pazarından iki mağazası bulunan City Farm’ın Türkiye genelinden bu mağazaların haricinde 350 mağazası daha var. Özellikle organik bebek giysisi konusunda meşhur olan organik mağazadan yeni anne baba adayları sıklıkla alışveriş yapıyor.

Organik Ürün Satan e-Ticaret Siteleri

1)eppek.net

İstanbul Kadıköy Kooperatifi ile ortak çalışan eppek.net taş değirmende öğütülmüş unlardan imal edilen ekşi mayalı ekmek satıyor.

2)Üç Elma Çiftliği

Üç Elma Çiftliği, Çankırıda üretilen organik ürünleri satan ve pazarlayan ürün yelpazesi bir hayli geniş olan e-ticaret sitesidir. Bu sitede salça, pekmez, sirke, marmelat, erişte, bulgur, un, üzüm suyu gibi organik ürünler bulunuyor.

3)Mayaköy

Mayaköy organik ürün satışında ürün hacmini sürekli genişleten bir web sitesidir. Bu sitede kombu çayı ve organik siyez unundan yapılmış ekşi mayalı ekmekler bile bulunuyor. Ayrıca gluten alerjisi olan kişiler içinde glütensiz ürünlere yer veriliyor.

Ürün ve hizmetlerinin insan sağlığı ve çevrenin korunması açısından Ekomark© Standardı kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayan firmalara, bu ürün ve hizmetlerinde Ekomark© Etiketi kullanmalarına izin verilmektedir.

Başvuru Yap

ECO Label, güçlü bir teknolojik altyapı, eğitimli ve deneyimli uzman bir çalışan kadrosu ile çeşitli sektörlerde faaliyet gösterecek belgelendirme ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarına ve laboratuvarlara akreditasyon hizmeti vermektedir.

Ayrıntılı Bilgi